Impregnácia na bundu: Ako vybrať správne
Aká je správna impregnácia na bundu? Znie to možno ako banálna otázka, veď impregnácia ako impregnácia. Možno už aj vám sa stalo, že ste počas turistiky premokli až na kosť. Hoci ste použili impregnáciu na bundu aj na nohavice aj impregnáciu na topánky.
Nedostatočne silná impregnácia na bundu?
Je to možné, ale nemusí to byť jediný dôvod. Sú totiž rôzne druhy impregnácie na bundu. Niektoré fungujú ako oleje či laky, tedy vytvoria súvislý „pršiplášť“, ktorý síce vôbec nedýcha, ale skvelo odpudzuje všetok dážď, sneh a iné zdroje vlhkosti. Iné vytvárajú veľmi intenzívne nanometrické „sieťky“ z uhlíkových či iných vlákien.
Sú priedušné, ale na niektorých odevoch môžu väzby pomerne rýchlo popraskať a stratiť účinnosť. Vieme
nájsť aj impregnácie na bundy na báze silikónu. Jedná sa o relatívne staršiu technológiu, ktorá však stále má čo ponúknuť. Zaujímavou voľbou môže byť aj kremíková nano impregnácia na bundu.
Tieto zvyknú mať veľmi dobré vlastnosti čo sa životnosti týka. S vodeodpudzujúcimi vlastnosťami to zase bude o niečo slabšie.
Samozrejme, každá z týchto impregnácií bude rozdielne fungovať na rôznych materiáloch a tiež bude mať rôznu životnosť na rôznych častiach oblečenia. Ako si teda správne vybrať, aby ste skutočne domov prišli aj z náročnej túry v relatívnom suchu a pohodlí?
Impregnácia na bundu : Základné typy
Každá impregnácia má svoje výhody aj nevýhody. Na niektorých povrchoch sa správa lepšie jedna, na iných povrchoch zase druhá.
To samozrejme neznamená, že potrebujeme mať doma desať rôznych impregnačných prípravkov len aby sme ostali v suchu. Vždy sa dá nájsť rozumný kompromis podľa toho, aké máme preferencie, na aké turistiky najčastejšie chodíme a aký odev používame.
Poďme sa teda najskôr pozrieť na najbežnejšie typy impregnácií na bundu, ich všeobecné výhody a nevýhody.
1. Silikónová impregnácia na bundu
Na Slovenskom trhu sa objavili medzi prvými. Jedná sa teda o relatívne starší druh impregnácií, ktorý však aj dnes má stále čo ponúknuť. Jednoznačnou výhodou bude cena. Jedná sa o relatívne nízkonákladové impregnácie. Impregnácia na báze silikónu sa zvyčajne dokáže dobre uchytiť ako na obuv tak aj na odevy.
Svojou štruktúrou vytvára prekrytie celého povrchu odevu a teda významne zníži paropriepustnosť materiálu. Ak pôjdeme na náročnejšiu, dlhšiu túru, môže sa stať, že výpary a pot bude horšie odvádzaný cez odev.
2. Nanometricka impregnácia na bundu na báze uhlíka
Táto impregnácia na bundu prakticky nemení paropriepustnosť odevu či obuvi. Ich účinnosť zvykne byť mimoriadne silná, avšak majú pomerne krátku životnosť na podklade, ktorý sa ohýba. Teda napríklad na bundu alebo nohavice bude potrebné ju aplikovať takmer po každom opratí.
Na druhú stranu na topánkach dokáže takáto impregnácia fungovať aj celý rok. Jedná sa teda o impregnáciu, ktorá je určite vhodná na dlhú a náročnú turistiku, ale netreba počítať s tým, že bez opätovnej aplikácie vydrží povedzme 10 alebo 15 takýchto výletov.
Bude potrebné ju aplikovať častejšie. Jej efektivita však za to stojí, impregnácie tohto typu vytvárajú na povrchu „uhlíkové vlákna“, ktoré spolu tvoria veľmi účinné siete a odpudzujú vodu aj pri veľmi silnej záťaži.
3. Nanometrická impregnácia na bundu na báze kremíka
Impregnácie na bundu na báze kremíka sa vyznačujú veľmi dobrou životnosťou. Väzby, ktoré vznikajú medzi časticami modifikovaného kremíka a tkaninou či kožou, sú dokonca pevnejšie ako väzby v materiáli samotnom. Preto impregnácia tohto typu dokáže na podklade vydržať doslova až do zodratia kože, či textilu.
Keď sa určitá povrchová vrstva odevu či obuvi ošúcha / zoderie, až vtedy pozorujeme ako efekt impregnácie postupne ustupuje. Nevýhodou môže byť o niečo slabšia účinnosť oproti impregnáciám na báze uhlíka. Intenzita kremíkovej impregnácie býva niekde medzi silikónovou a uhlíkovou impregnáciou. Je to teda po stránke intenzity účinku zlatá stredná cesta.
Vďaka tomu, že odpudzujúci efekt vyvolávajú samotné častice, sú tieto impregnácie veľmi dobre paropriepustné. V podstate nemenia paropriepustnosť materiálu. Ich hlavným deficitom bude zrejme cena. Jedná sa spravidla o najdrahšie impregnácie, pretože nákladovosť výroby je stále podstatne vyššia oproti iným impregnáciám.
Má balenie vplyv na účinnosť impregnácie na bundu?
Impregnácia na bundu sa dá najčastejšie kúpiť v podobe fliaš s rozprašovačom, alebo vo forme sprejov. Existujú samozrejme aj impregnácie, ktoré sú v podobe krému či pracích prípravkov, tým sa však v tomto článku nevenujeme.
Tie impregnácie na bundu, topánky či odev, ktoré sú plnené do fliaš s rozprašovačom, sú čo sa týka komfortu použitia o niečo náročnejšie.
Rozprašovač treba neustále stláčať a je potrebné dávať si pozor aj na to, či pri stlačení neimpregnujem stále dookola to isté miesto. Ak je rozprašovač nedostatočne kvalitný, môže nám impregnácia po odeve aj stekať. Vtedy ju musíme ešte rozotierať štetcom či zotierať obrúskom.
Prečo potom nedávajú všetci výrobcovia svoje produkty do sprejov? Je na to viacero dôvodov. Tým hlavným je, že v tlakových sprejových nádobách je len cca 20-30% účinnej impregnačnej látky a zvyšok objemu nádoby tvorí nosný plyn. Výrobcovia, ktorí svoju produkciu zakladajú najmä na kvalite a spokojnosti klienta, preto siahajú skôr po fľašiach s rozprašovačom.
Vo forme spreja nájdeme skôr silikónové impregnácie na bežné použitie. Pokiaľ porovnávame balenie impregnácie v spreji a vo fľaši s rozprašovačom, mali by sme myslieť na to, že spreja pre dosiahnutie rovnakého efektu minieme aspoň 3x viac.
Ako sa vyhnúť fľakom po impregnácii?
Odev impregnovaný od výroby
Pred akýmkoľvek použitím impregnácie je dobré preveriť si, či odev alebo obuv, ktorý ideme impregnovať, nebol impregnovaný už vo výrobnom procese. Ak áno, potom je impregnácia na bundu vhodná až po 2-3 pracích cykloch, kedy už budú dostatočne narušené väzby pôvodnej impregnácie.
To, že je odev či obuv impregnovaný od výroby, je najčastejším zdrojom problémov pri dodatočnej impregnácii. Nová impregnácia na bundu, obuv, textil či kožu sa nemusí dobre znášať s pôvodnou impregnáciou a stane sa, že nevsiakne dostatočne do materiálu. Vtedy môže na povrchu zanechať neestetické fľaky, najčastejšie bielej alebo sivej farby.
Plastové a gumené prvky oblečenia
Pozor si treba dávať aj na plastové či gumové prvky oblečenia. Jedná sa nielen o rôzne podšitia, či estetické prvky odevu, ale niekedy aj o celý povrchových materiál.
Často sa s umelou kožou alebo rôznymi plastovými prvkami stretávame pri obuvi. Ak máme podozrenie, že niektorý prvok odevu či obuvi je vyrobený z pevného plastu či gumy, potom sa takémuto prvku môžeme pri impregnácii vyhnúť. Plast sám osebe vodu ani plyny neprepúšťa a preto nemá zmysel ho ešte dodatočne impregnovať.
Niekto môže namietať, že v dnešnej dobe sú všetky odevy vyrábané zo syntetických materiálov. To je do značnej miery pravda, ale syntetické vlákna, z ktorých sa vyrábajú tkaniny, nie sú to isté ako napríklad gumová podrážka topánky.
Výrobcovia impregnácií stavajú svoje výrobky práve tak, aby sa dokázali s modernými tkaninami syntetického pôvodu dobre zlúčiť.
Výrobcovia samozrejme neuvažujú o tom, že by zákazník impregnoval gumáky alebo pršiplášť. Preto treba vnímať rozdiel medzi gumovým / plastovým povrchom a tkaninou zo syntetizovaného materiálu.
Olejové a mastné nečistoty
Oleje a mastnota sa na niektorých odevoch dokážu udržať v reziduálnej (zostatkovej) podobe aj po niekoľkých pracích cykloch, hoci ich už voľným okom nie je možné pozorovať. Práve tieto nečistoty môžu viesť k tomu, že na niektorých miestach nám impregnácia priľne slabšie. Potom počas dažďa tieto miesta vystupujú ako mokrejšie, viac nasiakavé časti odevu.
Dnes existujú aj špeciálne čističe, ktoré dokážu efektívne rozložiť a odstrániť zostatkové oleje / mastnotu na odevoch. Ak sa vám stane, že tieto fľaky na odeve či obuvi máte, stačí použiť správny čistič a po odstránení mastnoty sa opäť nanesie impregnácia na bundu. Chybné miesto by sa malo dokonale zaceliť.
Ktorá impregnácia na bundu je pre mňa vhodná?
Teraz, keď poznáme základné atribúty jednotlivých impregnácií na bundy, vieme sa pozrieť na to, ktorú impregnáciu na bundu bude vhodné si domov zadovážiť.
Pred rozhodnutím si položte otázky:
- Ako často chodím na turistiku
- Aké náročné sú túry, na ktoré chodím?
- Používam ten istý odev a obuv, alebo ho obmieňam?
Ak ste turista, ktorý chodí často a pravidelne na relatívne ľahšie túry a dokážete si naplánovať turistiku do relatívne stabilného počasia, potom bude pre vás vhodná niektorá z nanometrických impergnácií na báze kremíka. Jednorázová vyššia investícia vás dlhodobo ochráni pred vplyvmi počasia.
Najmä, ak používate len jeden alebo niekoľko málo kusov oblečenia, investícia pre vás nebude až taká vysoká a pri pravidelných prechádzkach sa vám čoskoro vráti, keďže túto impregnáciu skutočne netreba často opakovať.
Pokiaľ sa skôr radíte do kategórie turistov, ktorí radi prekonávajú svoje limity a chodíte na túry aj v ťažších poveternostných podmienkach, prípadne vo vysokom snehu, na ľadovce a iné povrchy, potom bude pre vás vhodnejšia nanometrická impregnácia na bundu na uhlíkovej báze.
Túto impregnáciu si v malom balení môžete vziať aj so sebou. Ochráni vás pred akútnym zmoknutím, aj pred vysokým snehom. Bude ju potrebné o niečo častejšie obnovovať, ale pre vašu potrebu je to to pravé orechové.
Ak na turistiku nechodíte priveľmi často, prípadne sa jedná o skutočne ľahkú turistiku v dobrom počasí, potom možno uprednostníte nízkonákladovú impergnáciu na silikónovej báze.
Táto impregnácia na bundu je určená skôr na bežné použitie, bežné nosenie, ale pre sviatočného turistu na krátke, nenáročné trasy vedené najmä po dobre upravených turistických chodníkoch bude dostačujúca.
Pokiaľ by vám predsalen tento druh impregnácie na bundu nepostačoval, stále viete siahnuť po nanometrickej uhlíkovej impergnácii na bundu, ktorá tiež nie je nijak zvlášť nákladná a ochráni vás o poznanie lepšie.