Čistenie fasády svojpomocne – 6 základných druhov znečistenia
Poznáme to mnohí. Staviame si dom, už to nejaký čas trvá a stavba stále pýta peniaze. Keď už máme všetko konečne hotové a chystáme sa poriadne si nové bývanie užiť, tak zistíme, že nás čaká údržba. Rovnako ako pri interiéri alebo okolí domu, toto platí aj pri fasáde. Nová fasáda je krásna a robí nám veľkú radosť. Máloktorý majster nám však už pri dokončovaní diela poradí, aby sme si fasádu v prvom rade naimpregnovali kvalitným impregnačným prípravkom. Takéto riešenie nám dokáže z dlhodobého hľadiska ušetriť veľmi slušné peniaze, ale ku tomu sa dostaneme.
Fasáda nám robí radosť, avšak ako všetko ostatné, aj fasáda podlieha vplyvu času a okolia. Za pár rokov sa zašpiní, prípadne na nej začne vplyvom vlhkosti rásť pleseň. Z okolitých stavieb alebo polí sa nám na nej usadí prach, z premávky zase mastnota a rôzne splodiny. O niekoľko rokov si uvedomíme, že fasáda už zďaleka nevyzerá tak, ako keď bola dokončená a že je zrejme čas na čistenie fasády.
Ale ako na čistenie fasády? V prvom rade nás zrejme napadne pohľadať na internete. Určite nás osloví niekoľko ponúk od firiem, ktoré sa venujú čisteniu fasád profesionálne. A je veľký predpoklad, že pokiaľ zveríte čistenie fasády profesionálom, tak budete veľmi spokojní s výsledkom. Keď si však vyžiadate cenové ponuky, môže sa stať, že vás ceny týchto služieb zaskočia. Do domu ste investovali už také peniaze a teraz zase platiť firme za čistenie fasády? Služby spojené so stavebníctvom môžu byť dnes pre mnohých dosť nákladné.
Ak ste trochu manuálne zdatní, riešením by mohlo byť čistenie fasády svojpomocne. Určite tým ušetríte zdroje, ktoré by ste inak zaplatili za čistenie fasády niektorej zvolenej firme. Budete však potrebovať vhodné vybavenie a ak má dielo ozaj vyzerať k svetu, tak aj schopné prípravky.
Téme čistenie fasády svojpomocne sa budeme dnes venovať detailnejšie.
Čistenie fasády svojpomocne : Ako správne identifikovať nečistoty
Na začiatku bude určite potrebné správne vyhodnotiť aktuálny stav fasády a tiež druh znečistenia, aký sa na fasáde nachádza. Podľa našej úvodnej analýzy sa bude odvíjať celé čistenie fasády svojpomocne. Napríklad mastné škvrny budeme zrejme čistiť inak ako povedzme škvrny od hrdze alebo plesnivé miesta. Tiež je dobré na začiatku identifikovať prípadne miesta, kde sa nachádzajú pavučiny alebo osie hniezdo. Pozrime sa na to, ako správne identifikovať niektoré druhy znečistenia.
1. Pavučiny, osie hniezda a hmyz na fasáde
Zdanlivo banálna vec. Pavučina na fasáde, alebo osie hniezdo sa nemusí zdať ako komplikácia pri čistení fasády a v skutočnosti ani komplikáciou nie je, pokiaľ sa ku nim postavíme správne. Tieto formy znečistenia je totiž potrebné odstrániť ešte „za sucha“, teda v suchej fáze čistenia fasády. Vhodnými prostriedkami na odstránenie pavučín môžu byť napríklad metla, či utierka.
V prípade osieho hniezda je samozrejme dobré najskôr skontrolovať, či je hniezdo osídlené a ak áno, tak pred jeho odstránením použiť vhodný prípravok na ničenie hmyzu. Inak by na nás pri odstraňovaní hniezda s najväčšou pravdepodobnosťou osy zaútočili a my by sme si v lepšom prípade museli dať nútenú prestávku v čistení. Prečo však odstraňujeme tieto objekty za sucha? Ak by ste sa pustili do pavučín napríklad vysokotlakovou umývačkou, veľmi rýchlo by ste zistili, že pavučina sa akoby „zlepí“ a nedá sa odstrániť z fasády.
Pokiaľ by ste túto chybu na začiatku urobili, neostáva vám nič lepšie, ako počkať kým stena aj pavučina opäť uschnú a odstrániť pavučinu za sucha. Tentokrát to už pôjde o niečo ťažšie, než keby ste ju odstránili za sucha hneď na začiatku, ale dá sa to zvládnuť.
2. Piesok, prach, hlina na fasáde
Sú pomerne bežné formy znečistenia. Na tvár nám zvyčajne príliš vrások nenarobia a na ich odstránenie by nám mala stačiť čistá voda pod miernym tlakom. Ak je však prach na fasáde pridlho, prípadne ak je na fasáde uchytený pomocou mastnoty z premávky, začína sa čistenie fasády svojpomocne komplikovať.
Čistenie fasády od prachu, ktorý je už scelený s fasádou je jeden z komplikovanejších problémov a najmä ak sa jedná o čistenie fasády svojpomocne, si vyžaduje od domáceho majstra trochu štúdia a určite dobrý čistiaci prostriedok, ktorý prach dokáže uvoľniť.
Malo by sa jednať o prípravok so schopnosťou rozkladať mastnotu, či s určitými dekontaminačnými vlastnosťami vo vzťahu k uhľovodíkom. Pokiaľ by ste sa snažili odstrániť prach usadený na fasáde dlhodobo iba silným tlakom vody, s najväčšou pravdepodobnosťou si na fasáde spôsobíte poškodenie v rozsahu, ktorý bude veľmi neestetický a možno bude vyžadovať aj nový náter, prípadne dokonca opravu celého opláštenia.
Preto pri znečistení fasády prachom, či hlinou, najskôr skúste použiť mierny tlak vody a ak nečistota nepoľaví, zaobstarajte si vhodný čistiaci prostriedok.
Prostriedky, ktoré odstraňujú či redukujú mastnotu a uhľovodíky, zvyčajne zvládnu uvoľniť aj prach usadený na fasáde touto väzbou. Treba im nechať dostatok času na to, aby dokázali vzniknuté väzby medzi prachom a podkladom narušiť.
Niekedy to môže trvať 5 minút, inokedy aj hodinu. Okrem zvoleného čistiaceho prostriedku na fasády záleži aj na počasí, teplote a ďalších situačných faktoroch. Prípravku môžete pomôcť v účinku aj mechanicky, ak ho jemným kartáčikom zapracujete opatrne do podkladu, kde má účinkovať.
Je dôležité zdôrazniť slová jemný kartáčik, teda nie hrubú kefu ale skutočne kartáčik s mäkkým dlhým vlasom a tiež to, že zapracovanie prípravku má prebiehať opatrne, teda nie pod veľkým tlakom či nadmernou rýchlosťou a intenzitou. Akékoľvek mechanické zásahy do fasády vytvárajú mikroškriabance a mikrotrhliny, prípadne silnejší tlak môže spôsobiť aj viditeľné poškodenie farby. Pokiaľ realizujete čistenie fasády svojpomocne, je dôležité vždy myslieť na to, že fasáda je relatívne krehký povrch. A dá sa jednoducho poškodiť, pokiaľ postupujete neopatrne.
Keď necháme prípravku dostatočný čas na vykonanie svojej funkcie, môžeme podklad opláchnuť tlakom čistej vody. Zvyčajne stačí tlakový čistič s tlakom okolo 80-120 bar. Takýto čistič nikdy neprikladajte ku fasáde bližšie ako na vzdialenosť cca 30cm! Tlak pri ústí trysky je vysoký a dokáže veľmi jednoducho preraziť fasádu. Ak sa čistenie zdarilo, máme čistenie fasády svojpomocne takmer ukončené.
Ak po vyčistení pozorujeme, že časť nečistoty zmizla a časť ešte ostala, potom môžeme postup čistenia zopakovať. Ak by sme pozorovali, že s nečistotou na fasáde sa nič nestalo, potom pravdepodobne došlo ku chybnej interpretácii formy znečistenia a bude potrebné zvoliť odlišný čistiaci prípravok.
3. Čierne, zelené fľaky na fasáde
Tieto škvrny, ktoré môžu vytvárať súvislý závoj, prípadne stekance alebo rôzne mapy, sú zvyčajne spôsobené plesňami či inou formou mikroskopického života a ich splodinami. Pokiaľ sú na fasáde ponechané pridlhý čas a znečistenie sa rozšíri, môže sa stať, že táto forma znečistenia poškodí samotný pigment fasády.
Po umytí sa to môže prejaviť tak, že na fasáde ostanú tmavšie či svetlejšie miesta a na miestach, kde bolo znečistenie intenzívne, môže presvitať sivé lepidlo pod porvchom fasády. V takom prípade budete zrejme zvažovať aj nový náter fasády. Nový náter je pritom pomerne nákladná záležitosť.
Ak fasáda nie je priveľmi poškodená, vysokej investícii do novej farby sa môžete vyhnúť aj použitím revitalizačnej impregnácie na fasády. Tieto impregnácie dokážu zvýrazniť pôvodnú farbu fasády a po ich použití môžete dospieť k záveru, že fasádu v skutočnosti premaľovať netreba, pretože vyzerá ako nová, alebo aspoň skoro ako nová. Impregnácia zároveň chráni fasádu pred ďalším znečistením a to po veľmi dlhú dobu.
Samotné čistenie fasády svojpomocne od čiernych a zelených škvŕn zvyčajne prebieha v dvoch fázach. V prvej fáze aplikujete valčekom, prípadne iným vhodným spôsobom zvolený čistiaci prípravok, napríklad Isokor Facade Professional (v tomto prípade skutočne bude potrebné použiť čistiaci prípravok, ak nechceme fasádu poškodiť tlakom vody). Výrobca zvyčajne na obale uvádza vhodné spôsoby aplikácie a aj dobu, po akú je potrebné prípravok nechať pôsobiť. Ak tieto informácie nie sú na obale uvedené, odporúčame kontaktovať predajcu alebo výrobcu a na vhodný postup sa informovať aspoň telefonicky.
V druhej fáze fasádu opláchneme tlakom vody podobne, ako v prípade ostraňovania prachu. Nepoužívame prehnane veľký tlak a postupujeme zdola nahor tak, aby sme vedeli, kde už čistenie prebehlo a kde ešte nie. Postupovať treba rozvážne a detailne, aby na fasáde neostali mapy, škvrny či vynechané miesta. Ak je objekt vyšší, dajú sa použiť rôzne teleskopické nástavce na tlakovú umývačku, prípadne vhodný rebrík.
Samozrejme rebrík treba aj vhodne ukotviť a chrániť si tak svoje zdravie. Čistenie fasády svojpomocne nie je aktivita, pri ktorej by sme si chceli privodiť zranenie a pri práci na rebríku je vždy potrebné zachovávať maximálnu obozretnosť.
Po opláchnutí je vhodné počkať kým fasáda vyschne a ak ste s výsledkom spokojní, tak odporúčame aplikovať dodatočne impregnáciu na fasády, aby sa nečistota nevrátila už o rok či dva naspäť. Pri čistení totiž odstránime nečistoty aj z pórov a mikroskopických prasklín, ktoré ďalej budú lákať nové nečistoty, budú otvorené a pripravené novú nečistotu naviazať. Ak však podklad vhodne a dôkladne zaimpregnujete kvalitnou nanometrickou impregnáciou, potom sa nečistota nedokáže na podklad pevne prichytiť a fasáda vám vydrží krásne čistá ešte po dlhé roky.
4. Mastnota, olej, splodiny z premávky na fasáde
Hoci možno nebývate rovno vedľa hlavnej cesty, či v blízkosti dialnice, v dnešnej dobe sa splodiny z premávky a rôzne druhy smogu z priemyslu roznášajú už takmer všade.
Je pomerne ťažké nájsť miesto na život, kde nebude domov zasiahnutý rôznymi druhmi splodín, či už z motorov, od spaľovania uhlia či iného pevného paliva, až po priemyselný smog z prevádzok priemyslu rôzneho druhu. Táto kontaminácia sa ako určitá forma mastnoty pomaly a postupne usádza nielen na fasáde, ale určite aj na streche domu.
Časom môže spôsobovať problémy v podobe rýchlejšieho a pevnejšieho usádzania viditeľných nečistôt, podpory rozvoja plesní. Dokonca začne byť sama viditeľná v podobe akéhosi filmu na fasáde. Odstránenie mastnoty z fasády je dôležité okrem estetických dôvodov aj v prípade, že chcete fasádu znova premaľovať alebo zaimpregnovať. Farba či impregnácia by na mastnú fasádu nemuseli dobre chytiť a môžu začať degradovať oveľa skôr, ako by sme očakávali.
Čistenie fasády svojpomocne pri prítomnosti mastnoty a olejov nie je zvlášť náročné, ak dodržíte základné pravidlá.
Na odstránenie alebo rozklad mastnoty je možné použiť tlakovú vodu s vysokou teplotou, no aj v prípade použitia teplej vody sa odporúča pre dosiahnutie maximálneho účinku použiť aj vhodný čistiaci prípravok na fasády, ktorý dokáže mastnotu efektívne rozložiť a pomôže tak tlaku teplej vody v jej dokonalom umytí. Vhodný na tento účel je Isokor Facade. Je to prípravok na prírodnej báze, môžete ho teda bez obáv použiť aj hneď vedľa záhrady.
Rozloženie mastnoty na fasáde môže chvíľu trvať, najmä ak je okolitá teplota nízka. Preto je dobré prípravku na čistenie fasády ponechať dostatočný čas, aby mastnotu uvoľnil, prípadne mu môžete pomôcť tým, že prípravok napeníte pomocou jemnej kefy. Spenený prípravok vykonáva svoju funkciu oveľa dôkladnejšie.
Čas pôsobenia prípravku na svojpomocné čistenie fasády si môžete preveriť zvyčajne na obale výrobku, prípadne môžete kontaktovať pre radu dodávateľa či výrobcu. Následne čistiaci prípravok dôsledne opláchnite, najskôr tlakom vody od dola nahor aby ste videli, kde už je povrch opláchnutý a následne ešte raz zhora dolu, aby ste sa uistili, že všetka nečistota je skutočne spláchnutá.
5. Oxidy kovov alebo hrdza na fasáde
Oxidy kovov a hrdzavé fľaky sú dosť nepríjemné a častokrát komplikované formy znečistenia. Na trhu existujú čistiace prostriedky, ako napríklad Isokor LMS, na odstraňovanie takejto formy kontaminácie. Pokiaľ realizujete čistenie fasády svojpomocne, dbajte pri odstraňovaní koróznych fľakov na zvýšenú opatrnosť.
Tieto prípravky totiž reagujú s oxidmi kovov a v podstate ich zmenia opäť na kov, alebo na inú, neškodnú zlúčeninu, ktorá už nevytvára nechcené fľaky. Problémom môže však byť to, že niektoré fasádne farby či farby obsiahnuté v dlažbe a obklade sú tiež prifarbované oxidmi kovov. Jedná sa najmä o farby „teplé“ : béžová, žltá, červená, oranžová.
Pokiaľ je vo fasádnej farbe oxid kovu, potom ho môže prípravok na odstránenie hrdze považovať tiež za nečistotu a dôjde ku vybieleniu pigmentu. Je teda vhodné pred celoplošným čistením vyskúšať, či je prípravok ktorý zvolíte vhodný na vašu fasádnu farbu.
Jednoducho to dokážete zistiť, ak vám ešte trocha fasádnej farby ostalo a môžete si urobiť vzorku, na ktorú po vyschnutí nanesiete čistič. Počkáte 2-3 dni a ak nedôjde ku zmene odtieňa, môžete prípravok smelo použiť priamo na fasádu. Ak farbu už nemáte k dispozícii, natíska sa možnosť vyskúšať čistiaci prípravok na malej ploche, možno 10x10cm, niekde kde je fasáda zakrytá či málo viditeľná a v prípade potreby sa bude dať jednoducho premaľovať.
Aplikujeme prípravok a ponecháme ho 2-3 dni reagovať. Ak sa po tejto dobe nič nestane, môžeme aplikovať celoplošne. Pokiaľ by došlo ku zmene odtieňa, je potrebné miesto dôkladne , viacnásobne opláchnuť prúdom čistej vody a následne aplikovať fasádnu farbu rovnakého odtieňa. Pokiaľ by ste sa rozhodli v takejto situácii použiť prípravok na celú fasádu aj napriek tomu, že dôjde ku zmene odtieňa (napríklad ak je znečistenie hrdzou príliš rozsiahle a intenzívne), tak po vyčistení určite viacnásobne opláchnite povrch a venujte pozornosť detailom.
Následne budete zrejme aplikovať nový fasádny náter a posledné čo chcete je, aby na nedokonale očistenej fasáde zostali stopy čistiaceho prípravku a farba by vám časom vybledla. Pre dôkladné odstránenie zostatkov špeciálnych čistiacich prostriedkov je možné použiť aj nejaký druh šampónu / saponátu na fasádu.
Ak je plocha vážne zasiahnutá hrdzou, väčšina výrobcov farieb, ako aj firiem ktoré sa zaoberajú maľovaním fasády, vám zrejme neodporúči maľovať novou farbou priamo na poškodený povrch. Fasádu je vhodné vyčistiť, aby sa hrdza časom nedostala cez fasádnu farbu von a nespôsobila opäť estetický problém.
6. Výkvet cementu alebo solí, zatečené lepidlo
Jedná sa azda o najviac nepríjemnú a odolnú formu znečistenia. Odolná je aj preto, že sa vo svojej podstate nejedná o znečistenie vonkajším faktorom, ale o stavebnú hmotu, ktorá je v podstate zdravou súčasťou stavby. Akurát že nie je tam, kde má byť, ale dostala sa na viditeľné miesto a vytvorila neestetické škvrny.
Niektoré druhy solí alebo cementové závoje je možné odstrániť s pomocou špecializovaných prípravkov ako Isokor LM Descaling , avšak vo väčšine prípadov sa to zdarí len do určitej miery a na povrchu ostanú viditeľné „tiene“.
Čistenie fasády svojpomocne nemusí byť v tomto prípade účinné a možno bude potrebné privolať na miesto odborníka, alebo po vyčistení povrch aj premaľovať.
Výber vhodného spôsobu čistenia pre čistenie fasády svojpomocne
Čistenie fasády svojpomocne bude vychádzať zo zistenia, o akú formu znečistenia sa jedná a aj od toho, aký je charakter podkladu. Dnes sa väčšinou zaoberáme čistením moderných zatepľovacích systémov, stáva sa však, že je potrebné čistiť staršie objekty.
Čistenie historickej stavby, čistenie pamiatky či pamätníka môže so sebou niesť určité špecifiká. Bude treba prispôsobiť zvolené metódy. Otázne je, aké použiť na takéto objekty čistiace prostriedky a či je možné bez rizika poškodenia použiť tlakovú vodu.
Čistenie pamiatok je otázka veľmi komplexná a preto je vhodné prenechať takéto aktivity profesionálom a neriskovať čistenie fasády svojpomocne.
Pre čistenie väčšiny moderných objektov sa používa takmer spravidla vhodný čistiaci prostriedok, ktorý už identifikovať vieme a tlak vody. Tlak vody musí byť pritom primeraný, aby nedošlo ku poškodeniu fasády, obkladu či rôznych prvkov na fasáde. Aj po nastavení optimálneho tlaku, ktorý by určite nemal presiahnuť 120 barov, je potrebné počínať si s tlakovou umývačkou na fasáde veľmi opatrne a nikdy sa nepriblížiť ku povrchu bližšie ako na 30cm. Riziko poškodenia podkladu je v tejto fáze azda najvyššie. Mechanické poškodenie fasády vysokým tlakom vedie ku významným nákladom na rekonštrukciu poškodenej časti fasády.
Oplach tlakom vody musí byť dôkladný a môže sa opakovať v prípade potreby aj viackrát. Pred záverečným oplachom je vhodné vždy použiť aj prípravok na odstránenie mastnoty. Táto je zvyčajne neviditeľná voľným okom a časom dokáže zmariť celé naše úsilie, ak nie je dôkladne odstránená.
Ochrana fasády pred ďalším znečistením – impregnácia fasády
Fasádu máme úspešne vyčistenú. Okrem náročného štúdia, hľadania vhodných prípravkov na čistenie, samotnej práce pri čistení a možno aj montáže demontáže lešenia ste určite do čistenia investovali aj nejaké finančné zdroje na nákup čistiacich prostriedkov a pohonných hmôt. Fasáda je teraz konečne ako nová, no na ako dlho? Po prvom znečistení sa vo fasáde vytvárajú mikroskopické trhlinky a póry, ktoré čistením odhalíme. Fasáda je v tejto fáze zraniteľná, ľahko sa opäť a pomerne rýchlo znečistí.
Oddialiť nové znečistenie a ďalšie čistenie fasády svojpomocne môžeme použitím kvalitnej impregnácie, ako napríklad Isokor SW EKO. Niektoré impregnácie majú aj revitalizačný účinok na fasádu, to znamená, že zvýraznia jej farbu – napríklad Isokor Facade Colour Revital.
Na trhu sa dajú nájsť aj pomerne lacné impregnačné materiály, je však otázne, ako dlho vydržia a treba si zvážiť, či chcete opäť realizovať čistenie fasády svojpomocne o dva-tri roky, alebo si dáte od tejto aktivity oddych na povedzme 10 a viac rokov. Každé čistenie nesie so sebou aj určité mikroskopické degradovanie fasády. Aj preto je vhodné radšej investovať niečo navyše do kvalitnej impregnácie a dopriať fasáde dlhšiu životnosť. Investícia sa v tomto prípade vráti mnohonásobne.
Aj špičkové impregnácie dokáže použiť bežný domáci majster. Dajú sa aplikovať striekacou maliarskou pištoľou, alebo valcovať bežným maliarskym valcom na fasády. Ten má dlhý, prírodný chlp. Pri aplikácii treba dať pozor, aby bol povrch dostatočne suchý a impregnácia sa mohla vsiaknuť dosť hlboko do podkladu. Pri samotnom natieraní postupujte vždy zdola nahor, aby prípadne stekance po sebe nezanechali stopu na fasáde.
Veľa úspechov pri čistení fasády svojpomocne!
Pevne verím, že tento článok vám poskytne dostatočný návod pre čistenie fasády svojpomocne. Ak by ste si stále neboli istí v niektorých otázkach, ohľadom čistenia aj vhodnosti použitia prípravkov na čistenie vám radi a ochotne poradíme na kontaktnej linke ISOKOR.