Čím vyčistiť fasádu?
Relatívne jednoduchá otázka má vo svojej podstate niekoľko odpovedí, je to totiž niekoľko otázok skĺbených do jedinej. Fasáda môže byť znečistená rôznymi formami kontaminácie. Na rôzne formy znečistenia potom hľadáme rôzne riešenia. A samozrejme je dobré pamätať aj na to, z čoho je fasáda zhotovená. Okolie fasády je takisto otázka, ktorou je dobré sa zaoberať ešte pred čistením. Poďme si otázku čím vyčistiť fasádu rozložiť na drobné.
Čím vyčistiť fasádu od čiernych a zelených fľakov?
Čierne a zelené závoje či fľaky na fasáde sú v dnešnej dobe najbežnejšou formou znečistenia fasády. Vznikajú najčastejšie nad oknami v dôsledku vetrania na vetračku, ale aj celoplošne na fasáde.
Najmä ak dochádza na fasáde k tepelnému prestupu, vznik takýchto škvŕn je rýchly a evidentný. Väčšinou ich spôsobujú pozostatky plesní, lišajníkov, rias a iné.
Čím vyčistiť fasádu, ak máme na nej tento typ čierneho či zeleného znečistenia? Najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie pre čistenie fasády je použiť Isokor Facade Professional. Tento na fasádu jednoducho navalcujeme alebo nastriekame a necháme ho pôsobiť primeraný čas. Niekedy stačí pár minút, niekedy je lepšie dať mu aj hodinu čas. Netreba sa obávať, účinok uvidíte voľným okom.
Keď čistiaci prípravok vykoná svoju prácu, fasádu opláchneme prúdom vody z tlakovej umývačky.
Ako správne vyčistiť fasádu tlakovou umývačkou? Odporúča sa používať pomerne nízky tlak. Úplne postačuje cca 100 barov. Pre oplach použijeme plochú trysku s rozstrekom 15-20 stupňov. Nikdy nie rotačnú trysku, tá by mohla fasádu poškodiť.
Ku fasáde pristupujeme vždy s bezpečným odstupom. Tryska by sa nemala priblížiť na menej ako 30-35cm od fasády. V prvom rade myslíme na to, že fasádu tlakom vody chceme len opláchnuť, nie ju poškodiť.
Po opláchnutí je treba zhodnotiť, či bolo čistenie dostatočné. Ak nie, potom je potrebné postup zopakovať. Keď už budeme s čistením spokojní, je veľmi dôležité na záver použiť vhodnú impregnáciu, či nanometrickú ochranu. Keby sme ochranu fasáde neposkytli, vrátila by sa nám nečistota ešte v horšom stave a to pomerne rýchlo. Do 2-3 rokov by fasáda vyzerala v lepšom prípade tak, aká bola pred čistením.
Ak chceme okrem čistenia fasádu aj obnoviť po farebnej stránke, odporúčame použiť Isokor Facade Colour revital. Táto revitalizačná nanometrická ochrana fasádu chráni pred novým znečistením aj viac ako 10 rokov a zároveň obnovuje pôvodnú farbu náteru. Oživí farby a fasáda razom vyzerá ako nová. Bez investície času a peňazí do farebného náteru.
Čím vyčistiť fasádu od prachu alebo mastnoty?
Polietavý prach, či smog, často spôsobený kúrením pevným palivom, sa rád usadí na fasáde a časom začne byť pomerne zreteľne viditeľný ako šedý závoj na fasáde. Jedná sa o veľmi nepríjemné znečistenie, ktoré je usadené pevne na podklade aj vďaka mastnote.
Ak vás trápi, čím vyčistiť fasádu od prachu či mastnoty, vyskúšajte Isokor Facade. Je to prírodný prípravok na báze olejov a rastlinných extraktov. Je vyrobený tak, aby rozkladal mastnotu a viazal na seba prach aj uhľovodíkové znečistenie, ako napríklad popol z kotla na pevné palivo.
Tento prípravok vyžaduje pri použití najmä čas a trpezlivosť. Spoľahlivo rozloží aj veľmi nepríjemné formy mastnej kontaminácie a s touto mastnotou odstráni aj prach či popolček, ktorý je na mastnotu naviazaný. Niekedy však potrebuje pôsobiť na fasáde aj viac hodín.
Tiež ničomu neuškodí, ak mu pomôžeme jemným kartáčikom alebo štetcom, aby lepšie a rýchlejšie reagoval s nečistotou v podklade.
Následne odporúčame oplach tlakom vody, podobne ako pri odstraňovaní čiernych a zelených fľakov s Isokor Facade Professional. Rovnako aj v tomto prípade postupujeme nanajvýš opatrne a nepreháňame to s tlakom vody.
Čím vyčistiť fasádu od hrdze?
Hrdza sa na fasádu môže dostať z rôznych zdrojov. Často zabúdame, že aj voda zo studne môže obsahovať rôzne kovy. Pokiaľ si nedáme pozor pri zalievaní trávnika, môže sa stať, že kovy prenesieme na fasádu. V prvom momente pritom nebadáme žiadnu zmenu, ale po niekoľkých dňoch kovy zoxidujú. Vtedy sa na fasáde začne vytvárať žltý, oranžový alebo až červenkastý film. Prípadne „mapa“ z hrdzavých fľakov. V tejto fáze si veľa z nás začne klásť otázku, čím vyčistiť fasádu, ak je na nej pevne usadená hrdza.
Faktom je, že takéto čistenie usadenej hrzde je pomerne náročné. Isokor ponúka v tomto prípade riešenie v podobe Isokor LMS. Tento prípravok redukuje oxidy kovov a teda odstráni akékoľvek hrdzavé fľaky. Niekedy mu to trvá dlhšie a je potrebné nechať ho pôsobiť aj cez noc. Vždy však v konečnom dôsledku hrdzavé fľaky či závoje odstráni. Treba si len dať pozor, aby náhodou farba, ktorú máte na fasáde, tiež neobsahovala pigment z práškového oxidu železa či iného kovu. Takýto pigment by Isokor LMS považoval za hrdzavú nečistotu a jednoducho by ho odstránil.
Ak rozmýšľate čím vyčistiť fasádu od hrdze a radi by ste sa poradili, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poskytneme bezplatné individuálne poradenstvo a zistíme spolu s vami, či sú riešenia Isokor vhodné pre vašu stavbu.
Hrdza sa dokáže na fasádu dostať aj napríklad z hnojiva s obsahom železa. Je preto dôležité aplikovať hnojivo s primeranou opatrnosťou. Ak sa vám predsa len podarí prsknúť trošku hnojiva aj na dlažbu či fasádu, nezúfajte. Aj v tomto prípade jednoducho použite Isokor LMS a hrdzavé fľaky zmiznú bez stopy. Zvyšok prípravku len jednoducho opláchnite tlakovou vodou a máte vystarané.
Moderné stavebníctvo často siaha k inovatívnym riešeniam. Stretávame sa napríklad aj s tým, že sa pri stavbe vynecháva sokel a fasáda je dorazená až k zemi. V takých prípadoch sa môže stať, že kým stihneme k stavbe dorobiť chodník, blato a prach pri daždi oprskajú fasádu.
Väčšina tejto kontaminácie sa dá odstrániť aj vapkou s čistou vodou, ale čím vyčistiť fasádu od zvyškov tohto znečistenia, ktoré je veľmi pevne spojené s fasádou? Odpoveď bude možno prekvapujúca, ale je to rovnako ako pri hrdzavých fľakoch Isokor LMS. Prečo? Toto znečistenie z pôdy je zvyčajne tvorené prevažne oxidmi kovov. Tie sú bežne obsiahnuté v pôde a keď sa fasáda od blata či prachu zašpiní, prenesú sa na fasádu.
Čím vyčistiť fasádu, ak mám v jej blízkom okolí kvety či stromy?
Zeleň v okolí domu a v blízkosti fasády je takmer spravidla predmetom záujmu pri čistení fasády. Čím vyčistiť fasádu tak, aby som nepoškodil zeleň v jej okolí?
Dôležité je samozrejme vybrať správny prípravok, ale rovnako dôležité je aj správne tento prípravok použiť.
Napríklad ak si zvolíte z ponuky Isokor prípravok Isokor Facade, tento môžete bez starostí rozlievať aj po trávniku. Je totiž vyrobený z prírodných olejov a výťažkov z rastlín, takže rastlinkám neškodí.
Ak však budete potrebovať napríklad Isokor LMS alebo Isokor Facade Professional, je potrebné použiť ich správnym spôsobom. To znamená v prvom rade ich aplikovať na fasádu, nie priamo na zeleň. Ak prípravky aplikujete na fasádu a necháte ich tam konať svoju prácu primeraný čas, potom pri splachovaní už záhrade nijakým spôsobom neuškodíte.
Ak by ste však rovnaké prípravky omylom vyliali na trávnik či na stromček v okolí, je vhodné toto miesto poliať väčším množstvom čistej vody, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu záhradky.
Samozrejme užitočné môžu byť opatrenia, ktoré vykonáte pred samotným čistením. Ak máte zeleň blízko fasády, nie je zlé ju pred čistením zakryť napríklad celtou alebo igelitom. Tiež po ukončení čistenia je dobrý nápad trávnik poliať čistou vodou. Ak by sa náhodou nejaké prípravky do trávy dostali vo forme kvapôčok, takto jej najlepšie pomôžete.
Sú tieto riešenia vhodné aj pre moju fasádu?
V tomto článku riešime čím vyčistiť fasádu a zároveň ju nepoškodiť. Fasády sú rôzne. Nie len že sú vyrobené z rôznych materiálov, ale sú aj rôzne staré. V rôznych odtieňoch a tiež na rôznych miestach. Preto je dobré ku každej fasáde pristupovať do istej miery individuálne.
Aj preto sme vám kedykoľvek k dispozícii či už mailom alebo telefonicky a radi s vami preberieme, ako a čím vyčistiť fasádu vášho domu v jeho konkrétnej situácii.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.