Ako správne čistiť a impregnovať fasádu
Fasáda domu či bytového domu je vystavená stálemu vplyvu povetria. Dážď, sneh, krúpy, vietor i prudké slnko. Netreba zabúdať aj na prach a splodiny z premávky. Toto všetko vplýva na zdravie fasády. Už po niekoľkých rokoch od natiahnutia fasády a náteru môžu byť viditeľné prvé náznaky usadených nečistôt a na severnej strane fasády možno aj prvé náznaky rastu plesní a machov. Tieto sa zvyknú pomerne rýchlo rozšíriť na celú stenu fasády, pokiaľ nezačnete čistiť a impregnovať fasádu včas.
Dôležitá je prevencia
Ideálne je samozrejme zasiahnuť preventívne. Väčšina dnešných fasád už obsahuje zložky, ktoré čiastočne chránia fasádu pred znečistením a najmä pred vznikom machov a plesní. Preto je dôležitý už samotný výber fasádneho materiálu. Vzhľadom k tomu, že dnes stojí práca zvyčajne viac ako materiál, je vhodné zvážiť použitie kvalitnejšieho materiálu, aby ste v budúcnosti ušetrili na čistení.
Nech je materiál fasádnej hmoty akokoľvek kvalitný, vždy má svoje limity a jedného dňa začne fasáda plesnivieť. Doba, kedy bude treba čistiť a impregnovať fasádu, sa dá až niekoľkonásobne oddialiť nenákladným riešením – nanometrickou impregnáciou. Táto nestojí veľa, pokiaľ je aplikovaná hneď po dokončení fasády.
Aplikácia je jednoduchá
Zvyčajne máte okolo domu stále postavené lešenie, teda netreba ho znova požičiavať, len ho necháte o deň či dva dlhšie zmontované. Materiál samotný síce niečo stojí, ale jeho aplikácia je v prípade čistého podkladu veľmi jednoduchá a nenákladná. Takmer určite ju zvládnete aj sami. Celkovo sa tak náklady na fasádu môžu zvýšiť možno o 2 eurá za meter štvorcový. Ale oddialite tak potrebu čistenia fasády aj o 10-15 rokov. O tom, ako čistiť fasádu v úzkom priestore si prečítajte v samostatnom článku.
Nanesenie nanometrickej fasádnej impregnácie Isokor SW EKO hneď po dokončení je teda lacnejšie a zároveň je aj najúčinnejšie. Ošetríte totiž fasádu v najzdravšom možnom stave a takúto ju zachováte na dlhé roky.
Ale čo ak je už fasáda znečistená plesňami či prachom?
Ale čo ak je už fasáda znečistená plesňami či prachom? Samozrejme netreba vešať hlavu. Na pomoc si môžete zavolať profesionálov, prípadne môžete skúsiť fasádu vyčistiť aj sami. Nie je to až také zložité. V prvom rade treba samozrejme dbať na bezpečnosť a pokiaľ idete čistiť objekt ktorý je vyšší ako jednopodlažný, je vhodné zvoliť primerané prostriedky aby ste dostali do potrebnej výšky, vhodné môže byť lešenie, alebo dobre ukotvený rebrík.
Ďalej budete potrebovať vhodnú chémiu na čistenie fasády. Podľa typu znečistenia je potrebné zvoliť správny čistiaci prostriedok na fasádu. Napríklad pokiaľ máte fasádu znečistenú plesňami, mastnotou, olejmi alebo prachom, treba sa pozrieť po niečom ako Isokor Facade z našej ponuky. Trh ponúka v dnešnej dobe už viacero podobných produktov, niektoré na prírodnej báze, bezpečné pre prírodu, niektoré agresívnejšie. Po ich správnom nanesení a vyčistení fasády vhodnými nástrojmi (kefa, kartáč, roztačná kefa a podobne) určite nezabudnite fasádu opláchnuť prúdom vody z tlakovej umývačky.
Fasádu treba veľmi dobre opláchnuť, pretože akákoľvek usadená nečistota môže spôsobiť, že následná nanometrická ochrana nebude fungovať správne, že sa jej životnosť výrazne skráti. Na druhú stranu treba dbať na to, aby ste priveľkým tlakom vody alebo privysokou teplotou nepoškodili zatepľovací systém fasády.
Znečistenie hrdzou
Veľmi nepríjemným znečistením na fasáde vedia byť hrdzavé fľaky. Teda rôzne oxidy kovov, ktoré sa neoddeliteľne „zažerú“ do fasády a nejdú dole ani silným tlakom vody. Môžu vzniknúť ako stekance z odkvapu alebo rôznych kovových prvkov na fasáde, ale takisto sa na fasádu môžu dostať zo železitej vody. Napríklad z vody na zalievanie, ktorú čerpáte zo studne. Toto znečistenie sa niekedy môže javiť ako fatálne.
Prišli sme však s riešením, ktoré dokáže v domácom prostredí použiť aj domáci majster. Je ním Isokor LMS , ktorý sme vyvinuli špeciálne na čistenie zoxidovaných kovov z fasád, dlažby či obkladov. Odstráni pritom oxidy nie len železa (klasickú hrdzu) ale aj oxidy medi a iných kovov. Po použití stačí povrch dôkladne opláchnuť podľa návodu na použitie. Tento prevratný prístup ku čisteniu korózie z fasády vám dokáže ušetriť nemalé náklady, ktoré by ste inak investovali do novej fasádnej farby.
Čistiť a impregnovať fasádu bezprostredne po sebe
Po ukončení čistenia by mala byť vaša fasáda dokonale čistá. To znamená, že všetky póry, ale aj mikroskopické trhlinky ktoré vznikali na fasáde celé roky, sú teraz čisté, voľné a pripravené na seba naviazať novú nečistotu. Pokiaľ necháme fasádu „len“ vyčistenú, je takmer isté, že už o 2-3 roky budú na nej opäť plesne. Vrátia sa rýchlo a budú oveľa nepríjemnejšie. Majú predsa vyčistené a nachystané príbytky v podobe dokonale čistých pórov a mikroprasklín.
Preto neodporúčame nechávať čerstvo vyčistenú fasádu bez ďalšieho zásahu. Hneď po vyčistení je najvhodnejšie využiť to, že fasáda je pripravená na seba naviazať novú vrstvu a aplikovať buď nanometrickú ochranu, alebo ak je farba fasády vyblednutá, tak naniesť novú farbu a hneď za ňou nano impregnáciu fasády.
Pravidelne čistiť a impregnovať fasádu vám zaručí, že takto vyčistená fasáda v novom šate vám bude robiť radosť aj 10-15 rokov bez toho, aby ste na nej badali poznateľné zmeny. Samozrejme za predpokladu použitia kvalitnej fasádnej hmoty a dobrej fasádnej farby.
WordPress Commenter
9. mája 2022 @ 8:31
Ahoj, toto je komentár.
Pre správu, úpravu alebo mazanie komentárov si pozrite sekciu Komentáre na nástenke.
Profilové obrázky komentujúcich sprostredkúva služba Gravatar.